Můžu se v galerii smát?

V galerii? No jasně! Co může být lepšího, než když umělecké dílo vzbudí radost a chuť se smát? Některá díla vás nutí se zamyslet nebo si pokládat nové otázky. Některá vzbuzují smutek, jiná pobaví. No a některá vás klidně rozesmějí.                                                                                          

Například díla českého umělce Krištofa Kintery dokáží obojí. Jejich objekty vám kladou nečekané otázky a někdy, když na ně najdete odpověď, vás mohou i rozesmát. Co říct o Kinterově chlapečkovi s kapucí, který mlátí hlavou o zeď tak dlouho a vytrvale, až se pod ním hromadí opadaná omítka? Nebo o nákupní tašce, která si stěžuje, že je ze všeho na světě znechucená? O soše tvořené jen nejrůznějšími barevnými míči, splasklými balony či vánočními ozdobami?

Podobné sochy vytváří také slavný americký umělec Jeff Koons. Jeho skoro pět metrů vysoká socha psíka, nazvaná Puppy, je tvořená tisíci rozkvetlými květinami a pobavila už miliony lidí po celém světě! Nebo jeho Balloon Dog, balonový pes", který opravdu vypadá jako by byl vytvořený z velkých nafukovacích balonků. Právě těmito díly zaplňují umělci nejen galerijní síně, ale také veřejný prostor světových měst. A díky nim vnímáme svět a věci kolem nás jako nekonečnou inspiraci a hru. A to je jedna z cest, jak si umění opravdu užít!

Jak by měla znít otázka podle tebe?

Předchozí obrazy
Další obrazy