Proč už sochy nevypadají jako dřív?

Okřídlená řecká bohyně Niké, David od Michelangela nebo Myslitel od Augusta Rodina – to jsou Jaké sochy znáte? A kde jste je viděli?možná nejznámější sochy na světě. Byly vytesány z mramoru nebo odlity z bronzu. I ve dvacátém století tvořili sochaři z Nejčastěji můžete vidět sochy a objekty z kamene, kovu nebo dřeva. Ale umělci už dávno používají i další materiály. Vyjmenujte alespoň pět dalších!kamene či bronzu, experimentovali s formou a velikostí. Třeba Alberto Giacometti, jeden z nejvýznamnějších sochařů minulého století, tvořil sochy malé jako malíček nebo tenké jako špagety!

Ale jak mohl Andy Warhol na sebe naskládat obyčejné krabice od hubek na nádobí a nazvat je sochou? A jak to, že Louise Bourgeois vytvořila sochu tím, že jen pověsila své šaty na ramínka? Socha, objekt, instalace. Jaký je v tom rozdíl?Je to ještě socha? Socha už dnes nemusí být jenom z bronzu a Pomník je asi nejběžnější užití sochy v prostoru našich měst a vesnic. Komu jsou nejčastěji věnované?stát na masivním podstavci. Důležitější než zvolený materiál je to, co nám samotné dílo sděluje.

Jeden z nejznámějších českých umělců David Černý vyrůstal v komunistickém režimu a hračky ze západních zemí ho fascinovaly. Rozhodl se, že své oblíbené plastikové figurky použije jako předlohu pro sochu. V sérii Kits (Skládačky) jsou zvětšené figurky nazvané třeba „Adam a Eva“, „Rock Star“ nebo „Jesus Christ“. Zřetelně odkazují k hračkám, které autor vídal v obchodech. David Černý ale nevystavuje již složené hračky, ale pouze jejich různé části, připevněné v rámečku a zabalené v igelitu. Je tohle vůbec socha? Nebo si máme představit, jak by vypadala, kdybychom ji poskládali?

Plast pro své sochy používá i další česká umělkyně Kateřina Vincourová. Když v galerii nechala nafouknout obrovské plastové balóny, návštěvníci mezi nimi téměř zmizeli. Umělé prostory mají představovat nafouknutý svět věcí/zboží, ve kterém dnes lidé žijí a možná i pomalu mizí.

Už od počátku 20. století je běžné používat pro vznik soch, objektů nebo instalací prostě ty materiály, které umělce nejvíce zaujmou. Proto už sochy nemusí být jen z kovu, kamene nebo dřeva, jako tomu bylo dřív.

Jak by měla znít otázka podle tebe?

Předchozí obrazy
Další obrazy
Plody mé mysli, 1996
Kateřina Vincourová
Plody mé mysli, 1996
nafukovací plastika
J&T Banka
Jesus Christ, 2019
David Černý
Jesus Christ, 2019
sklolaminát, plastová fólie
J&T Banka
Výstava Alberto Giacometti v Národní galerii Praha, 2019
Alberto Giacometti
Výstava Alberto Giacometti v Národní galerii Praha, 2019
Národní galerie Praha