Je to fakt originál?
Obraz Hlava Medusy od barokního mistra Petra Paula Rubense byl dlouhá léta vystaven v Moravské galerii v Brně. Všichni odborníci se shodli, že se jedná o Jaký je rozdíl mezi originálem, kopií a falzifikátem?kopii, i když velmi povedenou. Není divu, když ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu visí veřejností obdivovaná originální verze. Všechny proto udiví, když respektovaný mezinárodní kurátor při návštěvě Brna a po prozkoumání obrazu začal tvrdit, že autorem díla je samotný Rubens. Hlava byla svěšena ze zdi a prošla náročnými rentgenovými analýzami. Ty potvrdily, že obraz z Brna je starší, a tedy původní originální verze!
Znamená to, že dílo z Vídně je kopie? Ne nutně! V minulosti byla originalita díla chápána úplně jinak než dnes. Víte, jak vznikaly běžné předměty – židlo, talíř nebo vyšívaný. Ubrus – třeba ještě před dvěma sty lety? Jak je to s originalitou v dnešní spotřební době? Autorství nebylo tak důležité a krom toho se schopnosti kopírovat díla velice cenily. Peter Paul Rubens se v této době narodil a bylo pro něj zcela přirozené, že mu ve studiu s malováním pomáhalo několik učedníků kteří pracovali třeba i na několika kopiích stejného tématu. Co když dílo vyrobil někdo jiný než umělec, který je pod ním podepsaný? A může si umělec přivlastnit jiné umělecké dílo a vydávat jej za svůj originál? Obrazy z Brna i Vídně nesou Rubensovy myšlenky i jeho rukopis, a proto můžeme říct, že jsou obě Hlavy originálními díly.
Je opravdu tolik důležité, aby bylo dílo jedinečným originálem? Nebo se podobně jako za doby Rubense musíme na originalitu dívat úplně jinak? Třeba není nutné hodnotit dílo jen na základě toho, zda je či není originál. Stejně uvažují návštěvníci Moravské galerie v Brně, kteří Hlavu Medůzy obdivují Víte, jak jsou uchovávána originální díla v galeriích? Jak co nejlépe uchovat dílo z čokolády, fotografie nebo instalace s květinami.úplně jinak než dnes.